Prokura sposobem na ucieczkę przed składkami
Prokurenci nie zostali wymienieni wśród podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom. Dlatego udzielenie prokury przez przedsiębiorcę nie powoduje konieczności regulowania składek od wynagrodzenia takiej osoby.
Potwierdził to gdański oddział ZUS w decyzji nr 413 z 22 października 2013 r. (DI/100000/ 451/1287/2013).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji o podleganiu ubezpieczeniom społecznym przez osoby pełniące funkcje prokurenta. We wniosku wskazała, że zatrudniła dwóch pracowników na umowę o pracę: jednego jako kierownika marketu budowlanego, a drugiego na stanowisku administracyjno-biurowym związanym z obsługą sekretariatu spółki. W związku z bardzo częstymi wyjazdami członków zarządu poza siedzibę spółki, co znacznie utrudnia prowadzenie bieżących jej spraw, zarząd własną uchwałą ustanowił te osoby prokurentami. Ponieważ aktywność prokurenta w trakcie nieobecności zarządu wiąże się z wieloma czynnościami, które nie wchodzą w zakres obowiązków pracowniczych, zarząd zamierza wyłącznie na mocy uchwały przyznać im wynagrodzenie za pełnioną funkcję. Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy takie wynagrodzenie dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta