Jak prawidłowo zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Legislacja | Nawet jeśli rada gminy zdecydowała o sposobie zagospodarowania nieruchomości położonych na jej terenie, zdarza się, że potrzebne są korekty w planie. Mogą być one wprowadzone tylko w formie uchwały zmieniającej przepisy prawa miejscowego.
Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wydawana na podstawie przepisu art. 20 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.).
„Art. 20. 1. Plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały.
2. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przedstawia wojewodzie uchwałę, o której mowa w ust. 1, wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi."
Zmiana takiej uchwały organu samorządu terytorialnego, jak i każdego innego aktu normatywnego organów administracji publicznej adresowanego do szerokiego kręgu odbiorców, podlega ustalonym zasadom tworzenia prawa.
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej"
(DzU nr 100, poz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta