Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrakt do podważenia

10 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Sylwia Puzynowska

Konwersja | ZUS zakwestionuje zmianę podstawy współpracy z jedną firmą 
z działalności na umowę o pracę, jeśli jest to działanie fikcyjne, ukierunkowane wyłącznie na uzyskanie wyższego zasiłku.

Nie oznacza to oczywiście zakazu przekształcenia podstawy prawnej świadczenia pracy – tj. przejścia z umowy o współpracy na zatrudnienie etatowe lub odwrotnie. Taką zmianę musi jednak odzwierciedlać odmienny sposób świadczenia zadań. Nie może się to ograniczać do kosmetycznego przeformułowania nazwy kontraktu. Różne są bowiem elementy konieczne w każdej z tych umów. Inne jest też ich przeznaczenie. Nie wolno także zapomnieć o podporządkowaniu charakteryzującym umowę o pracę, a obcemu przy współpracy.

Dlatego trudno uzasadnić, gdy dotychczas równi sobie kontrahenci, np. ciężarna graficzka świadcząca usługi jako przedsiębiorca bez zasadniczej zmiany wykonywanych czynności, tuż przed porodem staje się pracownikiem we współpracującej firmie. Tworzenie takiej fikcji może być groźne w skutkach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ZUS zakwestionuje prawdziwość umowy o pracę i skontroluje płatnika składek. W rezultacie angaż może być uznany za zawarty dla pozoru lub za nieważny jako sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 3 k.c). Zwłaszcza gdy taka konwersja powoduje podniesienie wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Inna podstawa wymiaru

To, co odróżnia przedsiębiorcę od pracownika, to m.in. możliwość samodzielnego – w określonych granicach – ustalania wysokości podstawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9711

Wydanie: 9711

Spis treści
Zamów abonament