Podatnik może ponaglić opieszałych urzędników
Przedsiębiorca, który mimo upływu terminu nie może się doczekać na wydanie rozstrzygnięcia w jego sprawie, ma prawo zwrócić się do organu wyższego stopnia o przyspieszenie postępowania.
Zgodnie z art. 141 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) na niezałatwienie sprawy przez naczelnika urzędu skarbowego we właściwym terminie lub terminie ustalonym przez organ podatkowy do załatwienia sprawy (art. 140 o.p.) stronie służy ponaglenie do organu podatkowego wyższego stopnia – dyrektora izby skarbowej.
Przesłankami dopuszczalności ponaglenia są zatem:
1. niezałatwienie sprawy,
2. upływ terminu (czy to ustawowego, czy wskazanego przez organ podatkowy w trybie art. 140 o.p.).
Ponaglenie jest środkiem, który ma zdyscyplinować organ oraz zmierzać do jak najszybszego załatwienia sprawy w przypadku zwlekania organu czy przekroczenia terminów do załatwienia sprawy, zwłaszcza, jeśli przekroczenie nastąpiło bez powiadomienia strony o niezałatwieniu sprawy w terminie i wyznaczeniu nowego terminu (wyrok NSA z 7 września 2011 r., II GSK 1238/11). Chodzi tu więc o zdyscyplinowanie organu podatkowego, który dopuścił się naruszenia terminów do rozpoznania sprawy. Po stronie organu podatkowego powstaje więc obowiązek określonego zachowania się, wskazanego w treści postanowienia o uznaniu ponaglenia za zasadne.
Aż do wydania decyzji
Przepisy nie określają takiego terminu, w którym można złożyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta