Jak ustalić wartość garażu wybudowanego do celów prywatnych
Wycena środka trwałego przez biegłego może nastąpić tylko w wyjątkowej sytuacji, gdy podatnik nie miał obowiązku gromadzenia dokumentów potwierdzających ponoszone wydatki.
W najbliższym czasie zamierzam założyć opodatkowaną na podstawie księgi przychodów i rozchodów (kpir) działalność gospodarczą. Będę ją prowadzić w wolnostojącym garażu, w którym obecnie parkuję wraz z żoną prywatne samochody. Garaż stanowi współwłasność małżeńską. Został zbudowany tzw. systemem gospodarczym osiem lat temu. Nie posiadam już żadnych dokumentów dokumentujących wydatki poniesione na budowę. W jaki sposób powinienem ustalić wartość początkową garażu dla celów amortyzacji? – pyta czytelnik.
Zasady ustalania wartości początkowej określone są w art. 22g ustawy o PIT. Co do zasady jest to cena nabycia lub koszt wytworzenia. Ustawodawca przewidział jednak, że w niektórych sytuacjach kosztu wytworzenia nie da się ustalić. Tak jest przede wszystkim w przypadku, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta