Kto może liczyć na trzynastą pensję
Pieniądze | Trzynastki przysługują pracownikom ministerstw, urzędów centralnych, urzędów gmin, starostw powiatowych i innych jednostek samorządowych. Muszą jednak spełnić jeden warunek: mieć wymagany staż pracy u pracodawcy.
małgorzata terlikowska prawnik legislator
Zasady przyznawania trzynastej pensji regulują przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Są one takie same dla wszystkich, którym przysługuje to szczególnie lubiane przez pracowników uprawnienie.
Dodatkowe wynagrodzenie powinno być wypłacone nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który „13" przysługuje.
Co najmniej rok
Pracownik nabywa prawo do „13" w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
W przypadku, gdy pracownik nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ten okres jednak musi wynosić co najmniej 6 miesięcy.
W orzecznictwie przez dłuższy czas trwała dyskusja, co oznacza pojęcie „po przepracowaniu", z uwagi na brak definicji ustawowej. Czy wystarczy samo bycie w stosunku pracy? Raczej nie. Pojęcie to należy rozumieć jako okresy faktycznie, czyli efektywnie przepracowane u danego pracodawcy. Tak orzekł Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 18 października 2011 r. I PK 263/10 oraz w uchwale z 7 lipca 2011 r. III PZP 3/11: SN stwierdził, że warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta