Rozliczenie korekty – na bieżąco czy wstecz
Termin wykazania faktury korygującej zależy od charakteru dokonanych zmian. Podatnik obniży zobowiązanie wobec fiskusa, gdy nabywca potwierdzi odbiór korekty. Rozwiązanie to będzie aktualne także po 1 stycznia 2014 r.
Trudno znaleźć podatnika VAT, który nie spotkał się z koniecznością wystawienia faktury korygującej. Sposób udokumentowania zdarzenia będącego podstawą korekty nie budzi większych wątpliwości. Dla wielu podatników niejasna jest jednak kwestia okresu, w którym faktura korygująca powinna zostać rozliczona.
Rozliczenie wystawionej faktury korygującej jest uzależnione od charakteru korekty. Odmienne reguły mają zastosowanie w przypadku faktury korygującej dokumentującej zmniejszenie podstawy opodatkowania czy też podatku należnego (np. z tytułu zwrotu towaru), inne zaś w przypadku faktury dokumentującej ich zwiększenie.
Gdy podstawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta