Amerykańscy nadzorcy ukrócą ryzykowne transakcje banków
Pięć agencji nadzorujących sektor finansowy zakończy dziś pracę nad tzw. regułą Volckera – symbolem reformy regulacji mającej zapobiegać powtórce kryzysu.
Reguła Volckera to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów burzy regulacyjnej, którą rozpętał kryzys finansowy. W 2009 r. Paul Volcker, wówczas stojący na czele prezydenckiej rady ds. walki z kryzysem, a dawniej m.in. przewodniczący Rezerwy Federalnej, zaproponował, aby zakazać bankom handlu na rynkach finansowych na własny rachunek. Miałoby to ograniczyć podejmowane przez nie ryzyko.
Pomysł spodobał się amerykańskim kongresmanom. Ustawa Dodda-Franka z 2010 r., która ma zreformować system regulacji finansowych w USA, zobowiązała organy nadzoru, aby stworzyły przepisy wykonawcze dla reguły Volckera. Ich projekt został opublikowany jesienią 2011 r., a ostateczna wersja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta