Nie wolno działać na korzyść firmy startującej w przetargu
Prawo karne | Pracownikom administracji, którzy utrudniają lub uniemożliwiają przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.
arkadiusz Jaraszek asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota
Liczba zamówień publicznych z roku na rok rośnie. Z danych uzyskanych przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wynika, że w 2012 r. udzielono 188 478 zamówień (o ponad 2200 więcej niż rok wcześniej) o łącznej wartości 132,7 mld zł, co stanowi 8,32 proc. PKB Polski.
Te same dane pokazują, że w ubiegłym roku aż 14 232 podmiotów (zamawiających) udzielało zamówień na podstawie procedur określonych w prawie zamówień publicznych. W większości tych podmiotów tworzone są specjalne działy, które zajmują się zamówieniami publicznymi.
Projekty informatyczne
Tak duży rynek zamówień – zarówno pod względem finansowym, jak i liczby udzielanych zamówień oraz urzędników, którzy wykonują czynności związane z przetargami, powoduje, że przy wybieraniu wykonawców i podpisywaniu umów dochodzi do przestępczych zachowań.
Pokazuje to choćby śledztwo warszawskiej prokuratury apelacyjnej dotyczące nieprawidłowości związanych z zamówieniami teleinformatycznymi m.in. w Centrum Projektów Informatycznych byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendzie Głównej Policji.
Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że w toku tego postępowania zarzuty m.in. o zmowę przetargową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta