Ryzyko ekonomiczne ponosi także koncesjonariusz
Umowa o koncesję różni się od typowego zamówienia publicznego. Podmiot prywatny przejmuje na siebie część ryzyka związanego z eksploatacją przedmiotu koncesji, np. hali sportowej czy płatnego parkingu.
Monika Kucharczyk
Wynagrodzenie koncesjonariusza składa się z dwóch elementów: prawa do eksploatacji obiektu budowlanego/wykonywania usług (w tym pobierania pożytków) oraz płatności koncesjodawcy. Tak wynika z art. 1 ust. 2 ustawy z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (dalej u.k.r.u.) > patrz ramka.
Prawo do eksploatacji
W koncesji na roboty budowlane koncesjonariusz ma prawo „do eksploatacji obiektu budowlanego". Natomiast w koncesji na usługi koncesjonariuszowi przysługuje prawo do „wykonywania usług".
„Prawo do eksploatacji" czy też „prawo do wykonywania usług" jako składnik wynagrodzenia koncesjonariusza oznacza, że koncesjonariusz będzie używał przedmiotu koncesji, a więc korzystał z niego m.in. poprzez świadczenie usług określonych w umowie koncesyjnej. Koncesjonariusz będzie więc eksploatował przedmiot koncesji poprzez np. świadczenie usług (m.in. oczyszczanie ścieków, sortowanie odpadów, zapewnienie wjazdu na parking, korzystanie z basenu).
„Prawo do eksploatacji obiektu budowlanego" oraz „prawo do wykonywania usług" należy rozumieć jako prawo do gospodarczego wykorzystania przedmiotu koncesji, którego celem jest uzyskanie zwrotu z przedmiotu koncesji.
Prawo do eksploatacji nakłada na koncesjonariusza również obowiązek utrzymania lub zarządzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta