Nie wszystkie odsetki są wyłączone z kosztów
Jeśli firma miała zamiar korzystać ze składnika majątku krócej niż rok, a okres ten się przedłużył, to ma obowiązek skorygować rozliczenie.
Moja firma kupiła urządzenie o wartości 3600 zł. Kwota ta została wprowadzona w koszty uzyskania przychodu. Po pewnym czasie okazało się, że urządzenie będzie wykorzystywane dłużej niż rok, więc księgowa wprowadziła je do ewidencji środków trwałych i zrobiła korektę kosztów podatkowych o różnicę między ceną nabycia a kwotą odpisów, które przypadają na okres dotychczasowego używania. Księgowa naliczyła też odsetki – stosownie do art. 16e ust. 1 pkt 4 i art. 16e ust. 2 ustawy o CIT. Odsetki te nie są wymienione w ustawie podatkowej jako koszty niestanowiące kosztu uzyskania przychodu, a nie są też stricte odsetkami za zwłokę. Czy te odsetki można uznać za koszty podatkowe? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), dokonywane wyłącz- nie zgodnie z art. 16a–16m, z uwzględnieniem art. 16. Zatem jedynie odpisy dokonywane zgodnie z tymi przepisami mogą być kosztem uzyskania przychodów.
Za koszty uzyskania przychodu należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta