Dwa tygodnie więcej dodatkowej opieki
Fakultatywny urlop macierzyński wynosi 6 tygodni, gdy urodził się jedynak, lub 8 tygodni, gdy na świat przyszły przynajmniej bliźniaki.
Bezpośrednio po podstawowym urlopie mama lub tata dziecka może kontynuować opiekę nad nim, wykorzystując dodatkowy urlop macierzyński. Przysługuje on zarówno pracownicy – matce malucha, jak i pracownikowi ojcu (art. 1821 k.p.). Kodeksowy limit tego uprawnienia to 6 tygodni dla jedynaka i 8 tygodni przy bliźniakach i liczniejszym rodzeństwie.
To maksymalny wymiar tego wolnego. W przeciwieństwie do urlopu podstawowego o jego wykorzystaniu w całości decydują sami rodzice. Muszą jednak pamiętać o tym, że jeśli nie wybiorą pełnej puli, zamknie im to później drogę do nowego urlopu rodzicielskiego.
Zmiana opiekuna
Przepisy nie przewidują ani możliwości rezygnacji z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, udzielonego na podstawie art. 1821 k.p. i art. 183 k.p., ani wymiany rodzica korzystającego z tego uprawnienia (gdy wniosek został złożony po upływie 14 dni po porodzie albo po przyjęciu dziecka na wychowanie lub gdy wniosek nie dotyczy pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego). Wówczas, mimo że dodatkowy urlop można wybierać na dwie raty, rodzice nie podmienią się obowiązkami w trakcie trwania tego wolnego. A to dlatego, że zarówno w art. 1821 § 7, jak i art. 183 §...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta