Jakie świadczenia za opiekę nad maluchem
ZASIŁKI | Matka, która w ciągu 14 dni od porodu zadeklaruje chęć pobytu z dzieckiem przez rok, otrzyma 80-proc. zasiłek macierzyński. Jeśli rozmyśli się i zrezygnuje z części urlopu rodzicielskiego, straci szansę na wyrównanie.
Anna Abramowska
Roczny zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. przysługuje przy natychmiastowej deklaracji po porodzie. Jeśli matka nie zdecyduje się na to i na bieżąco będzie wnioskować o dodatkowy macierzyński, a później rodzicielski, to za czas podstawowej i dodatkowej opieki macierzyńskiej otrzyma 100-proc. świadczenie. Za okres zaś urlopu rodzicielskiego przysługiwać będzie jej jedynie 60-proc. zasiłek. To najważniejsza zasiłkowa zmiana obowiązująca od 17 czerwca 2013 r. Wprowadziła ją ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 675).
Ile na na decyzję
Za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nowego urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w ustawie zasiłkowej.
Od 17 czerwca 2013 r. wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Możliwe są dwa rozwiązania. Jeśli mama złoży pracodawcy, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta