Czego nie wolno wpisać do umowy lojalnościowej
DOKUMENTY | Szef nie może zakazać podwładnemu podejmowania nowej pracy zgodnej z jego kwalifikacjami w firmach, które nie są konkurencyjne wobec macierzystego zakładu. Takie postanowienia są nieważne z mocy prawa.
Umowa o zakazie konkurencji to skuteczny sposób zabezpieczenia się przed działalnością konkurencyjną pracownika. Szef może jednak zabronić tylko działalności konkurencyjnej w stosunku do własnej. Nie wolno mu n powstrzymać pracownika od wykonywania wszelkiej nowej działalności zarobkowej.
Według art. 1011 § 1 k.p. w zakresie określonym w odrębnej umowie etatowiec nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczyć pracy w stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji). Przepis ten stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu angażu (art. 1012 § 1 k.p.).
Jaki zakres
Istota tego zakazu polega na tym, że pracownik zobowiązuje się nie podejmować działalności pokrywającej się – choćby w części – z podstawową lub uboczną pracodawcy, która to aktywność naruszałaby interes pracodawcy lub mu zagrażała. Może on dotyczyć nie tylko działalności faktycznie już prowadzonej przez pracodawcę, ale także przez niego planowanej. Musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta