Jak uchylić uchwałę w spółce z o.o.
Wspólnicy mają kilka możliwości kwestionowania decyzji zgromadzenia wspólników. Dużo zależy od tego, jaki efekt chcą osiągnąć – pisze prawnik.
Do kompetencji zgromadzenia wspólników spółki z o.o. należy m.in. podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących tak spółki, jak i jej wspólników. Co jednak może zrobić wspólnik, który nie zgadza się z podjętą przez zgromadzenie uchwałą? Czy musi być ona niezgodna z prawem, żeby wyeliminować ją z porządku prawnego?
Kodeks spółek handlowych przewiduje dwie możliwości. Pierwszą jest powództwo o uchylenie uchwały wspólników. Uprawnionym do jego wniesienia jest wspólnik, ale nie każdy. Prawo takie ma ten, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu. Możliwość taką ma też wspólnik, który bezzasadnie nie został dopuszczony do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta