Niezadowolony podatnik może się odwołać do wyższej instancji
TERMINY | Jeśli urząd skarbowy wydał decyzję, z którą przedsiębiorca się nie zgadza i uważa, że racje są po jego stronie, powinien przygotować pismo, w którym przedstawi swoje argumenty.
Z przygotowaniem odwołania od decyzji przedsiębiorca nie powinien zwlekać w nieskończoność. Ma na to ściśle określony czas. Powinien też pamiętać, by pismo zaadresować do właściwego organu i w odpowiedni sposób wytknąć uchybienia.
Krok 1.
Ustal, czy możesz wnieść pismo
Odwołanie może wnieść strona. Jest nią, w myśl art. 133 ordynacji podatkowej podatnik (przedsiębiorca), płatnik, inkasent lub ich następca prawny, a także osoby trzecie, o których mowa w art. 110–117a ordynacji (m.in. członek rodziny podatnika, wspólnik spółki cywilnej), które z uwagi na swój interes prawny żądają czynności organu podatkowego, do której czynność organu podatkowego się odnosi lub której interesu prawnego działanie organu podatkowego dotyczy.
Stroną w postępowaniu podatkowym może być również osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej inna niż wymienione wcześniej, jeśli zgodnie z przepisami prawa podatkowego przed powstaniem obowiązku podatkowego ciążą na niej szczególne obowiązki lub zamierza skorzystać z uprawnień wynikających z tej możliwości.
Nie ma oczywiście przeszkód, by odwołanie w imieniu podatnika wniósł pełnomocnik. Musi mieć tylko odpowiednie umocowanie, udzielone na piśmie lub ustnie do protokołu.
Krok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta