Ukraińskie wyzwania
Władze ukraińskie muszą zrezygnować z pokusy poprawienia stanu gospodarki za pomocą używanych ad hoc metod administracyjnych – pisze członek zarządu NBP.
andrzej raczko
Zły stan gospodarki ukraińskiej jest w znaczącym stopniu rezultatem prowadzonej polityki makroekonomicznej. Władze Ukrainy za priorytetowy cel uznają równowagę zewnętrzną, w związku z tym starają się zachować pełną kontrolę nad bilansem płatniczym.
Głównym instrumentem takiej polityki jest zarządzanie kursem walutowym. Z jednej strony kurs walutowy kształtowany jest na poziomie zapewniającym konkurencyjność ukraińskiego eksportu, w szczególności na rynek rosyjski, z drugiej strony władze starają się przeciwdziałać jego gwałtownej zmienności. Utrzymywana w ryzach wysokość kursu walutowego ma przeciwdziałać negatywnym skutkom wahań ceny waluty na eksport (w przypadku aprecjacji) i na import (w przypadku deprecjacji).
Brak dyscypliny budżetowej
Podtrzymywany kurs walutowy miał zapewnić zarówno eksporterom, jak i importerom stabilne warunki działania, pozwalając na trwały wzrost eksportu bez istotnego realnego wzrostu kosztów importu. Taka polityka kursowa ma sens pod warunkiem, że władze utrzymują również równowagę wewnętrzną. Ten warunek nie został jednak spełniony ze względu na niezdyscyplinowaną politykę budżetową, która była głównym czynnikiem napędzającym inflację. W rezultacie wzrost cen napędzał wzrost kosztów produkcji, które w warunkach stabilnego kursu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta