Więcej wolnego po wychowawczym
Od 1 października 2013 r. nie wolno proporcjonalnie obniżyć wypoczynku, jeśli matka zaczęła i zakończyła opiekę nad dzieckiem w tym samym roku kalendarzowym.
Korzystną dla rodziców zmianę wprowadziła nowelizacja kodeksu z 26 lipca 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 1028, dalej nowelizacja). Urlop wychowawczy wykreślono wtedy z art. 1552 § 2 k.p. zawierającego katalog usprawiedliwionych przerw w wykonywaniu pracy. Te – jeśli trwają dłużej niż miesiąc w roku kalendarzowym – skutkują zmniejszeniem liczby dni urlopowych. Obecnie więc zatrudniony, który zakończył urlop wychowawczy, nie straci na wakacjach. Musi jednak wrócić do pracy w tym samym roku, w którym zaczął urlop na dziecko.
Przykład
Pani Patrycja przebywała na urlopie wychowawczym od 7 stycznia do 30 listopada 2013 r. Nabyła prawo do pełnej puli urlopu wypoczynkowego 1 stycznia 2013 r. Dla uprawnień urlopowych pani Patrycji decydujące znaczenie ma data powrotu do firmy z wychowawczego. Ponieważ pracownica zakończy go w tym samym roku, w którym zaczęła z niego korzystać, gdy pojawi się w firmie, będzie miała pełny wymiar wypoczynku. Ale jeśli przed rozpoczęciem wychowawczego skorzystała z wakacji, proporcjonalnie ubędzie jej tych dni.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta