Rynek wymaga reformy
Już od połowy 2016 r. obowiązywać mogą nowe regulacje dotyczące działania firm audytorskich.
Anna Koper
Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące reform rynku audytorskiego. Porozumienie zyskało już poparcie wszystkich krajów członkowskich. W początkowych miesiącach 2014 r. zostanie ono poddane pod głosowanie Parlamentu Europejskiego oraz rady ministrów. Zdaniem przedstawicieli unijnych organów nowe przepisy będą miały zastosowanie po upływie dwóch lat od ich wejścia w życie, czyli od połowy 2016 r.
Kluczowe zmiany
Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości w Ministerstwie Finansów, wśród najważniejszych uzgodnionych zmian wylicza obowiązkową rotację firmy audytorskiej (co najmniej raz na dziesięć lat), zakaz świadczenia na rzecz klienta badanego określonych usług innych niż badanie (m.in. usług doradztwa podatkowego i korporacyjnego), limit na wynagrodzenia za usługi dozwolone oraz za usługi od jednego klienta, zakaz udziału praktyków we władzach organu nadzoru i brak możliwości przeprowadzania kontroli firm audytorskich badających jednostki zainteresowania publicznego przez samorząd zawodowy biegłych rewidentów.
– Warto podkreślić, że wypracowane porozumienie zapewnia stosunkowo dużą elastyczność przepisów, co daje Polsce swobodę w decydowaniu o pewnych szczegółowych rozwiązaniach, w tym m.in. o skróceniu lub warunkowym wydłużeniu okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta