Tacy sami, a portfel między nami
Polscy pracownicy niewiele odbiegają dziś kompetencjami od tych z krajów zachodniej Europy. Opłaca im się podwyższać kwalifikacje, bo to wyraźnie zwiększa zarobki, ale wciąż jeszcze bardziej opłaca im się emigracja zarobkowa.
Pracujący, czyli bardziej kompetentni - to ogólny wniosek, który można sformułować, przyglądając się wynikom Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych we wszystkich badanych krajach. Ci, którzy aktualnie pracują, lepiej radzili sobie zarówno z zadaniami dotyczącymi rozumienia tekstu, jak i wymagającymi umiejętności matematycznych. W Polsce różnica między pracującymi a biernymi zawodowo w rozumieniu tekstu wyniosła 23 punkty, a w rozumowaniu matematycznym – 28 punktów.
Zwykle też najlepsze kompetencje mają pracownicy z tzw. sektora usług nowoczesnych, do którego zalicza się te związane z informatyką, finansami, ubezpieczeniami, komunikacją, reklamą, marketingiem, obsługą rynku nieruchomości, doradztwem podatkowym czy księgowością. – Ci pracownicy uzyskiwali w badaniu PIAAC przeciętnie 299 punktów z rozumienia tekstu – mówi dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, lider Zespołu Edukacji i Rynku Pracy IBE. – Z rozumowania matematycznego zdobywali przeciętnie 295 punktów. Te średnie wyniki w Polsce są zbliżone do średnich wyników osiąganych przez pracowników tych branż w krajach OECD.
Średnio wykwalifikowani poniżej średniej
Między Polską a innymi krajami biorącymi udział w badaniu jest jednak trochę różnic. Nie są one zbyt wielkie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta