Dokumentacja cen transferowych dla cash poolingu
W związku z uczestnictwem w umowie o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej wystąpi obowiązek dokumentacyjny wynikający z art. 9a ustawy od CIT.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 listopada 2013 r. (ILPB4/423-309/13-3/DS).
Sprawa dotyczyła podatnika, członka międzynarodowej grupy kapitałowej, który wraz z innymi powiązanymi spółkami przystąpił do grupowego systemu cash pooling poprzez podpisanie umów z podmiotem powiązanym pełniącym funkcję pool leadera (innym niż podatnik) oraz bankiem. Celem struktury było efektywne zarządzanie płynnością finansową jej uczestników, zwiększenie efektywności zarządzania środkami pieniężnymi oraz zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego grupy. Sposób realizacji ww. umów polegał na bilansowaniu (zerowaniu) sald na rachunkach uczestników struktury. Na koniec każdego dnia salda kredytowe (nadwyżki) na ich rachunkach były transferowane na rachunki grupowe pool leadera, natomiast salda debetowe (niedobory) uzupełniane z udostępnianych przez niego środków. Uczestnicy obciążani byli odsetkami za korzystanie ze środków w ramach cash poola, natomiast w przypadku udostępniania swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta