Komitety audytu wciąż działają średnio
Jak funkcjonują organy czuwające nad jakością sprawozdań i niezależnością audytorów?
Anna Koper
Obowiązek powoływania komitetów audytu w jednostkach zainteresowania publicznego (m.in. spółki giełdowe) obowiązuje od grudnia 2009 r., czyli już od ponad czterech lat. Z badania przeprowadzonego przez PwC wynika, że na koniec 2012 r. komitety działały w 41 proc. spółek notowanych na giełdzie w Warszawie. Najlepiej wskaźnik wyglądał w grupie największych firm – aż 95 proc. firm wchodzących w skład indeksu WIG20 miało komitet audytu. Znacznie słabiej prezentowały się mniejsze spółki. Komitety audytu działały w 59 proc. firm zaliczanych do sWIG80, a w grupie firm, które nie wchodziły w skład WIG20, mWIG40 ani sWIG80, wskaźnik ten spadał do 31 proc.
W wypadku spółek, w których nie powołano komitetów audytu, ich zadania wypełnia rada nadzorcza (prawo przewiduje taką możliwość, jeśli nadzór liczy nie więcej niż pięciu członków). Eksperci podkreślają jednak, że praktyka pozostawia tu wiele do życzenia. Realizacja zadań komitetów audytu przez rady nadzorcze znacznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta