Opłata wstępna leasingowa wliczana jest od razu w koszty
Wstępna opłata leasingowa jest opłatą jednorazową o odmiennym charakterze niż raty leasingowe. Dlatego należy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, a nie proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu.
Czego dotyczył spór
Spółka zawarła umowę leasingu i uiściła opłatę wstępną. Pierwszą ratę leasingową spółka miała zapłacić dopiero po kilku miesiącach. Firma wystąpiła z wnioskiem do dyrektora izby skarbowej o udzielenie interpretacji indywidualnej. Zadała pytanie: w jakim momencie może zaliczyć opłatę wstępną do kosztów podatkowych?
Zdaniem spółki opłata wstępna podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych w dniu ujęcia jej w księgach rachunkowych, ponieważ nie ma ona związku z okresem trwania umowy leasingu – stanowi natomiast warunek jej zawarcia.
Innego zdania był dyrektor izby skarbowej (działający w imieniu Ministerstwa Finansów), który uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wskazując na art. 17b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta