Jak zdyscyplinować kontrahenta
W ciągu ostatnich trzech lat wzrasta liczba upadłości polskich przedsiębiorstw. Z danych Coface wynika, że w 2013 roku polskie sądy ogłosiły upadłość 883 firm, czyli jedynie o 1 proc. więcej niż w roku 2012. Przyczyną upadłości są zwykle zatory płatnicze, które prowadzą do utraty płynności finansowej.
Zachowanie płynności finansowej zapewnia możliwość prowadzenia działalności, bezpieczeństwo i pomaga utrzymać pozycję na rynku, w sytuacji gdy wokół firmy borykają się z problemami finansowymi. – Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców przy zarządzaniu płynnością jest brak weryfikacji wiarygodności finansowej kontrahentów, co wydaje się o tyle niezrozumiałe, że często już analiza ogólnie dostępnych informacji, jak choćby dokumentów znajdujących się w aktach rejestrowych, pozwala na zdiagnozowanie czynników ryzyka – mówi Tomasz Mazurkiewicz, członek zarządu, dyrektor handlowy ING Commercial Finance Polska SA.
Szybki proces inkasa
– Najistotniejszym czynnikiem dyscyplinującym dłużników jest szybki i konsekwentny proces inkasa należności. Właściwie przeprowadzony proces dochodzenia należności często pozwala na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta