Tak, uratujmy Grób...
Miejmy nadzieję, że nikt nie weźmie poważnie pomysłu przesunięcia Grobu Nieznanego Żołnierza.
Od końca 2012 roku stowarzyszenie „Saski 2018" działa na rzecz odbudowy historycznej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, w tym pałacu Saskiego, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Stowarzyszenie postuluje odbudowę wszystkich budynków tworzących zachodnią pierzeję pl. Piłsudskiego, w kształcie z września 1939 roku, w tym pałacu Saskiego z kolumnadą będącą integralną częścią pierwotnego założenia Grobu Nieznanego Żołnierza, a nie, jak postuluje Maciej Białecki w artykule opublikowanym 31 stycznia, wybudowania w jego miejscu zupełnie nowego budynku.
„Cichy tryumf niemczyzny"
Jan Zachwatowicz, człowiek zasłużony dla odbudowy Warszawy, tak pisał na łamach „Skarpy Warszawskiej" (nr 12 z 1946):
„Nikt nie przypuszczał, że wojska niemieckie i w tym zakresie »posuwały się planowo«, i to z nie byle jakim sztabem – ze sztabem uczonych, doktorów i profesorów – znawców z Institut für Deu- tsche Ostarbeit. Z tego, co i kiedy zostało zniszczone w ostatnich dwóch miesiącach okupacji, oraz z tego, co było przygotowane do wysadzenia w powietrze, wynika bezsprzecznie, że intencją było wymazanie z Historii Świata najgłówniejszych, najcharakterystyczniejszych i najbardziej wartościowych elementów kultury polskiej i pamiątek narodowych. To też, te oczywiste fakty, każą spojrzeć Polakowi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta