Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebna wizja dla obronności

14 lutego 2014 | Ekonomia

Przyszłość polskiego przemysłu obronnego leży w programach międzynarodowych, które pozwolą eksportować nowoczesny sprzęt i zarabiać na tym.

Krzysztof Soloch

Rejestracja 5 grudnia Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) kończy długi okres konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Powstanie, jak to zapowiada rząd, silnego partnera do realizacji inwestycji i zakupów dla sił zbrojnych nie rozwiązuje jednak głównego problemu przyszłości polskiego sektora obronnego.

Wśród naszych decydentów w dalszym ciągu panuje logika fuzji przedsiębiorstw jako lekarstwa na zwiększenie ich konkurencyjności. Fakt, że jednym z głównych celów, jakie przyświecały rządowi w tworzeniu PGZ, była chęć zapobieżenia „bratobójczej" wojnie, jaką toczyły ze sobą polskie przedsiębiorstwa, mówi sam za siebie. Oczywiście jest to krok w dobrym kierunku, ale za nim powinny iść dużo większe zmiany w samej filozofii podejścia do rozwoju sektora obronnego.

Wzajemne zaufanie

Aby przemysł obronny mógł się w pełni rozwijać, a MON i polskie siły zbrojne czerpać z niego korzyści, trzeba odbudować zaufanie między ministerstwem a przemysłem zbrojeniowym, którego dziś brakuje. Można je odbudować jedynie poprzez wspólne respektowanie zobowiązań i przejrzystość budżetu na dłuższy okres. Chodzi o to, by pozwolić przedsiębiorstwom sektora obronnego na zoptymalizowanie ich działalności, aby nie dochodziło do sytuacji, w której zmuszone są one do zwolnień, gdyż armia nie wywiązuje się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9764

Wydanie: 9764

Spis treści
Zamów abonament