Przy mieniu powierzonym wystarczy wykazać szkodę
Jeżeli szef udowodni uszczerbek w firmowym sprzęcie, który prawidłowo przekazał pracownikowi, zapewniając mu warunki umożliwiające jego ochronę, to w razie ubytku domniemywa się winę etatowca w związku z niewykonywaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków służbowych. Z faktu prawidłowego powierzenia mienia wynika, że ujawnione w nim braki są następstwem zaniedbań pracownika.
Tak orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku z 16 stycznia 2014 r. (VIII Pa 140/13).
Pracownik zatrudniony w spółce branży budowlanej jako kierowca samochodu ciężarowego, zajmował się m.in. przewozem kruszywa. Kiedy rozładował materiał pod linią wysokiego napięcia, doszło do wytworzenia łuku elektrycznego i zniszczenia mienia należącego do zakładu – opon samochodu. Pracodawca twierdził, że powierzył pracownikowi pojazd i domagał się zasądzenia odszkodowania za szkodę w przekazanym mieniu. Zdaniem kierowcy nie wystąpiły przesłanki uzasadniające odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną w mieniu pracodawcy, a ponadto nie wykazał on związku przyczynowego między jego uszkodzeniem a zjawiskiem łuku elektrycznego.
Sąd rejonowy oddalił powództwo i ustalił m.in., że pracodawca nie wykonywał swoich obowiązków w zakresie prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Wskazał też, że pracodawca nie wykazał przesłanek odpowiedzialności pracownika – szkody i związku przyczynowego oraz nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta