Gdy klient sam sprzedał mieszkanie, pośrednikowi nie należy się prowizja
Zobowiązywanie konsumenta do zapłaty pełnej prowizji, gdy zbycie nieruchomości odbyło się bez udziału pośrednika, jest niezgodne z prawem. Tak wynika z orzeczenia Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wyrok sądu dotyczył decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z listopada 2012 r. Urząd antymonopolowy stwierdził wówczas, że we wzorcach umownych spółki, pośredniczącej w sprzedaży nieruchomości, znalazły się postanowienia tożsame z klauzulami niedozwolonymi. Przedsiębiorca zastrzegał sobie w umowach prawo do obciążenia pełną prowizją konsumenta, który sprzedał mieszkanie na własną rękę, niezależnie od czynności podejmowanych przez pośrednika w związku ze sprzedażą. Tymczasem zgodnie z prawem przedsiębiorcy nie należy się wynagrodzenie, jeżeli nie wywiązał się z umowy. W jaki sposób zostały sformułowane klauzule, które wzbudziły wątpliwości urzędu antymonopolowego? Mianowicie, w umowach proponowanych klientom przedsiębiorca posługiwał się następującymi postanowieniami:
∑ „Zleceniodawca będzie obowiązany do zapłaty ustalonego umową wynagrodzenia (...), jeśli po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy zawrze umowę z nabywcą znalezionym przez (...) w rozumieniu pkt 3 niniejszego paragrafu",
∑ „Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy nie wywołuje skutków względem nieruchomości, o których zleceniodawca powziął wiadomość od (...) w okresie obowiązywania niniejszej umowy i w odniesieniu do których zleceniodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży lub umowę sprzedaży nieruchomości",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta