Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PiS idzie na północ i zachód

27 maja 2014 | Kraj
źródło: Rzeczpospolita

Zmniejsza się liczba okręgów, w których wybory wygrywa PO. 
W europejskich straciła Łódź i Olsztyn.

paweł majewski

Choć zarówno badania przed lokalami, jak i cząstkowe dane Państwowej Komisji Wyborczej (gdy zamykaliśmy to wydanie „Rz", ostateczne wyniki nie były jeszcze znane) pokazują, że różnica między PO i PiS jest niewielka, to politycy partii rządzącej mają poważne powody do niepokoju.

Rozkład poparcia w każdym z 13 okręgów pokazuje, że PO wciąż silna jest w Polsce północno-zachodniej, ale PiS zdobywa kolejne przyczółki. W pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. PO wygrała w dziewięciu okręgach, a PiS w jednym (Warszawa). Pięć lat później partia Jarosława Kaczyńskiego utraciła stolicę, ale za to wygrała tam, gdzie silna była Samoobrona (w pozostałej części województwa mazowieckiego), zyskała też Polskę południowo-wschodnią (Rzeszów i Lublin), gdzie wcześniej mocna była Liga Polskich Rodzin. Zabrała też PO Kraków, ale wciąż miała tylko cztery okręgi, a rywale dziewięć.

Jednak w niedzielnych wyborach PiS triumfował już w sześciu okręgach, a PO w siedmiu. Niewiele zabrakło, by ten rozkład był bardziej korzystny dla PiS, bo w kujawsko-pomorskim różnica wynosiła tylko 1 punkt procentowy (te i kolejne dane PKW z 91 proc. obwodów).

Zapas z Podlasia

Które regiony postawiły na PiS? Spektakularnie wygląda zamiana miejsc w województwie łódzkim. Partia Donalda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament