Kurczy się królestwo Platformy
POLITYKA | Zmniejsza się liczba okręgów, w których wybory wygrywa partia Tuska. W europejskich straciła Łódź i Olsztyn.
Choć Platforma Obywatelska minimalnie wygrała z Prawem i Sprawiedliwością, politycy partii rządzącej mają poważne powody do niepokoju.
Rozkład poparcia w każdym z 13 okręgów pokazuje, że PO wciąż silna jest w Polsce północno- zachodniej, ale ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobywa kolejne przyczółki. W pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. Platforma wygrała w dziewięciu okręgach, a PiS w jednym (Warszawa). Pięć lat później partia Kaczyńskiego utraciła stolicę, ale za to wygrała tam, gdzie silna była Samoobrona (w pozostałej części województwa mazowieckiego), zyskała też Polskę południowo- -wschodnią (Rzeszów i Lublin), gdzie wcześniej mocna była Liga Polskich Rodzin. Zabrała też Platformie Kraków, ale wciąż miała tylko cztery okręgi, a rywale dziewięć.
Jednak w niedzielnych wyborach PiS triumfował już w sześciu okręgach, a PO w siedmiu. Niewiele zabrakło, by ten rozkład był bardziej korzystny dla największej partii opozycyjnej, bo w kujawsko-pomorskim różnica wynosiła tylko 1 punkt procentowy
Zapas z Podlasia
Które regiony postawiły na PiS? Spektakularnie wygląda zamiana miejsc w województwie łódzkim. Partia Donalda Tusk straciła tam 12 punktów procentowych poparcia, a rywale zyskali 10. W poprzednich eurowyborach PO wygrała 43 proc. do 28...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta