Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurczy się królestwo Platformy

27 maja 2014 | Kraj | Paweł Majewski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

POLITYKA | Zmniejsza się liczba okręgów, w których wybory wygrywa partia Tuska. W europejskich straciła Łódź i Olsztyn.

Choć Platforma Obywatelska minimalnie wygrała z Prawem i Sprawiedliwością, politycy partii rządzącej mają poważne powody do niepokoju.

Rozkład poparcia w każdym z 13 okręgów pokazuje, że PO wciąż silna jest w Polsce północno- zachodniej, ale ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobywa kolejne przyczółki. W pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. Platforma wygrała w dziewięciu okręgach, a PiS w jednym (Warszawa). Pięć lat później partia Kaczyńskiego utraciła stolicę, ale za to wygrała tam, gdzie silna była Samoobrona (w pozostałej części województwa mazowieckiego), zyskała też Polskę południowo- -wschodnią (Rzeszów i Lublin), gdzie wcześniej mocna była Liga Polskich Rodzin. Zabrała też Platformie Kraków, ale wciąż miała tylko cztery okręgi, a rywale dziewięć.

Jednak w niedzielnych wyborach PiS triumfował już w sześciu okręgach, a PO w siedmiu. Niewiele zabrakło, by ten rozkład był bardziej korzystny dla największej partii opozycyjnej, bo w kujawsko-pomorskim różnica wynosiła tylko 1 punkt procentowy

Zapas z Podlasia

Które regiony postawiły na PiS? Spektakularnie wygląda zamiana miejsc w województwie łódzkim. Partia Donalda Tusk straciła tam 12 punktów procentowych poparcia, a rywale zyskali 10. W poprzednich eurowyborach PO wygrała 43 proc. do 28...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament