Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W skrócie

27 maja 2014 | Ekonomia i Rozwój

GOSPODARKA

∑ Nowe zamówienia w przemyśle w kwietniu wzrosły w ujęciu rocznym o 21,1 proc., po wzroście o 5,9 proc. w poprzednim miesiącu – podał GUS. W okresie miesiąca zamówienia wzrosły o 10,1 proc. w porównaniu z poprzednim  wzrostem o 3,1 proc. W przemyśle na eksport natomiast portfel zamówień był o 7,1 proc. większy niż rok temu, ale o 3,5 proc. mniejszy niż przed miesiącem – podał GUS.

—ak

∑ EBC musi być szczególnie czujny na pojawienie się ujemnej spirali cen w strefie euro i musi się liczyć z koniecznością działań wyprzedzających, aby nie doszło do spadku oczekiwanych cen – stwierdził prezes Mario Draghi w Portugalii na konferencji o działalności banków centralnych.

—pr, reuters

∑ Powódź, jaka dotknęła Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię, negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy w tych krajach – podał Bank Światowy. Szacuje się, że  odbudowa zniszczonych terenów będzie kosztowała miliardy euro, których nie ma w budżecie tych państw. Bośnia i Hercegowina oraz Serbia należą do najbiedniejszych państw w Europie.

—ak, pap

∑ Bezrobocie w Irlandii zmalało w I kw. do 12 proc. z 12,2 w poprzednim, mniej niż oczekiwano. Dwa lata temu wynosiło 15,1 proc., zmalało ósmy kolejny kwartał, ale liczono,  że spadnie do 11,8 proc.

—pr, reuters

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament