Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik musi uzasadnić swoje żądania wobec fiskusa

27 maja 2014 | Dobra Firma | Regina Drabik

Jeżeli przedsiębiorca stwierdzi, że organ podatkowy niezasadnie odmówił mu przywrócenia terminu, to ma prawo złożyć zażalenie na to rozstrzygnięcie.

Wskutek działania pełnomocnika-doradcy podatkowego odwołanie od decyzji podatkowej złożyliśmy po terminie. Dlatego organ podatkowy odmówił nam przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Pouczono nas, że możemy złożyć na to postanowienie zażalenie. Co powinno ono zawierać? Jakie warunki trzeba spełnić? – pyta czytelnik.

Podatnik ma prawo złożyć zażalenia na rozstrzygnięcie organu podatkowego, w którym odmawia on przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Aby jednak takie zażalenie zostało uznane przez organ podatkowy, podatnik powinien spełnić przesłanki formalne, które są wskazane w przepisach podatkowych.

Zgodnie z art. 162 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), jeśli podatnik uchybi terminowi, to organ podatkowy powinien przywrócić ten termin na wniosek podatnika. Zainteresowany musi jednak uprawdopodobnić, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Takie podanie należy złożyć w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin.

Właściwy organ

Z kolei art. 163 § 1 o.p. wskazuje, że w sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament