Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek rozebrania budynku

27 maja 2014 | Administracja

Wystąpienie nieodwracalnych skutków prawnych uniemożliwia organowi stwierdzenie nieważności decyzji. Fakt ukończenia robót na podstawie wadliwego pozwolenia na budowę nie stanowi nieodwracalnych skutków prawnych.

Wojewoda stwierdził nieważność decyzji naczelnika gminy z 5 września 1989 r. o udzieleniu Witoldowi K. pozwolenia na rozbudowę domu jednorodzinnego. Według wojewody decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa obowiązującego w czasie jej wydania. Czy wybudowanie budynku nie jest nieodwracalnym skutkiem prawnym?

Nie, wybudowanie budynku na podstawie wadliwej decyzji o pozwoleniu na budowę nie jest nieodwracalnym skutkiem prawnym, którego zaistnienie uniemożliwia stwierdzenie nieważności decyzji. Pogląd ten potwierdza wyrok NSA z 15 lutego 2012 r. (II OSK 2277/2010). NSA uznał ponadto, że wydanie decyzji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament