Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy uwierzyli w ożywienie

27 maja 2014 | Ekonomia i Rozwój
W kolejnych miesiącach nie będzie już tak wysokich zwyżek, ale nie ma obaw o załamanie popytu konsumpcyjnego.
źródło: Rzeczpospolita
W kolejnych miesiącach nie będzie już tak wysokich zwyżek, ale nie ma obaw o załamanie popytu konsumpcyjnego.

Wynagrodzenia realne rosną najszybciej od 2008 r. Ponieważ spada bezrobocie, Polacy coraz śmielej zwiększają wydatki na konsumpcję.

Anna Cieślak-Wróblewska

Średnia płaca w gospodarce w I kw. tego roku wynosiła 3895,3 zł. To o 4,2 proc. więcej niż rok temu, a w ujęciu realnym (po odliczeniu inflacji) – więcej 0 3,7 proc. – podał wczoraj GUS. Może ten ostatni wskaźnik nie robi imponującego wrażenia, ale to najwyższa wartość realnych zwyżek wynagrodzeń od pięciu lat!

Powolna poprawa

Niewątpliwie ma to wpływ na poprawę nastrojów Polaków. W maju tzw. wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej był najwyższy od połowy 2010 r. Najbardziej poprawiają się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i przyszłej sytuacji gospodarczej. Dzięki tym opiniom Polacy zyskują coraz stabilniejsze podstawy, by zwiększyć konsumpcję. I to już się dzieje. Nasz popyt staje się jednym z głównych motorów wzrostu gospodarczego.

W kwietniu na zakupy w sklepach wydaliśmy – według GUS – o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej. To dobry wynik, bo ostatnio sprzedaż detaliczna rosła w tak wysokim tempie na początku 2012 r. A jeszcze niedawno, bo w marcu tego roku, wzrost ten wynosił zaledwie 3,1 proc.

Dobre kwietniowe wyniki to po części efekt sezonowy. Przykładowo, w tym roku święta wielkanocne wypadły w kwietniu, a w zeszłym w marcu, co przełożyło się na bardzo wysoki wzrost kwietniowej sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych – prawie 16...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament