Polacy uwierzyli w ożywienie
Wynagrodzenia realne rosną najszybciej od 2008 r. Ponieważ spada bezrobocie, Polacy coraz śmielej zwiększają wydatki na konsumpcję.
Anna Cieślak-Wróblewska
Średnia płaca w gospodarce w I kw. tego roku wynosiła 3895,3 zł. To o 4,2 proc. więcej niż rok temu, a w ujęciu realnym (po odliczeniu inflacji) – więcej 0 3,7 proc. – podał wczoraj GUS. Może ten ostatni wskaźnik nie robi imponującego wrażenia, ale to najwyższa wartość realnych zwyżek wynagrodzeń od pięciu lat!
Powolna poprawa
Niewątpliwie ma to wpływ na poprawę nastrojów Polaków. W maju tzw. wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej był najwyższy od połowy 2010 r. Najbardziej poprawiają się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i przyszłej sytuacji gospodarczej. Dzięki tym opiniom Polacy zyskują coraz stabilniejsze podstawy, by zwiększyć konsumpcję. I to już się dzieje. Nasz popyt staje się jednym z głównych motorów wzrostu gospodarczego.
W kwietniu na zakupy w sklepach wydaliśmy – według GUS – o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej. To dobry wynik, bo ostatnio sprzedaż detaliczna rosła w tak wysokim tempie na początku 2012 r. A jeszcze niedawno, bo w marcu tego roku, wzrost ten wynosił zaledwie 3,1 proc.
Dobre kwietniowe wyniki to po części efekt sezonowy. Przykładowo, w tym roku święta wielkanocne wypadły w kwietniu, a w zeszłym w marcu, co przełożyło się na bardzo wysoki wzrost kwietniowej sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych – prawie 16...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta