Za zmianę planów zapłacą gminy
Obowiązek dostosowania planów miejscowych do map zagrożenia powodziowego będzie się wiązał z ogromnymi kosztami. Złożą się na nie wydatki na sporządzenie planu, ale także na ewentualne odszkodowania dla właścicieli nieruchomości.
Przed gminami żmudne i kosztowne do realizacji zadanie. Samorządy czeka dostosowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do opracowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej map zagrożenia powodziowego. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne. Samo dostosowanie planów do map odbywać się będzie natomiast według procedury opisanej w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zdążyć w 30 miesięcy
– Na dzień dzisiejszy gminy mają obowiązek dostosowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do map zagrożenia powodzią w ciągu 18 miesięcy – mówi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Jednocześnie dodaje, że w Sejmie kończą się prace nad nowelizacją prawa wodnego, która zakłada, zgodnie z wnioskiem samorządów, wydłużenie tego terminu do 30 miesięcy.
Bieg terminu dla gmin na dostosowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do map rozpocznie się od oficjalnego ich przekazania samorządom.
– Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał mapy zagrożenia powodziowego do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej 22 grudnia 2013 r. – wyjaśnia Joanna Marzec, rzecznik prasowy KZGW. Obecnie mapy te są weryfikowane, a przekazanie ich samorządom nastąpi niezwłocznie po zakończeniu tej procedury.
– Weryfikacja map ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta