Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za zmianę planów zapłacą gminy

27 maja 2014 | Administracja | Michał Cyrankiewicz
Zmiana planów miejscowych wynikająca  z dostosowania  ich treści do map zagrożenia powodziowego spowoduje raczej spadek wartości nieruchomości niż jej wzrost
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Fotorzepa
Zmiana planów miejscowych wynikająca z dostosowania ich treści do map zagrożenia powodziowego spowoduje raczej spadek wartości nieruchomości niż jej wzrost

Obowiązek dostosowania planów miejscowych do map zagrożenia powodziowego będzie się wiązał z ogromnymi 
kosztami. Złożą się na nie wydatki na sporządzenie planu, ale także na ewentualne odszkodowania dla właścicieli nieruchomości.

Przed gminami żmudne i kosztowne do realizacji zadanie. Samorządy czeka dostosowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do opracowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej map zagrożenia powodziowego. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne. Samo dostosowanie planów do map odbywać się będzie natomiast według procedury opisanej w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zdążyć w 30 miesięcy

– Na dzień dzisiejszy gminy mają obowiązek dostosowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do map zagrożenia powodzią w ciągu 18 miesięcy – mówi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Jednocześnie dodaje, że w Sejmie kończą się prace nad nowelizacją prawa wodnego, która zakłada, zgodnie z wnioskiem samorządów, wydłużenie tego terminu do 30 miesięcy.

Bieg terminu dla gmin na dostosowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do map rozpocznie się od oficjalnego ich przekazania samorządom.

– Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał mapy zagrożenia powodziowego do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej 22 grudnia 2013 r. – wyjaśnia Joanna Marzec, rzecznik prasowy KZGW. Obecnie mapy te są weryfikowane, a przekazanie ich samorządom nastąpi niezwłocznie po zakończeniu tej procedury.

– Weryfikacja map ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament