Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mały browar może skorzystać z ulgi

27 maja 2014 | Dobra Firma | Adam Bigas
TABELA. Kwota do zapłaty zależy od tego,  ile wyprodukuje browar
źródło: Rzeczpospolita
TABELA. Kwota do zapłaty zależy od tego, ile wyprodukuje browar

Piwo wytwarzane przez nieduże, niezależne firmy jest opodatkowane na korzystnych zasadach. Dla zakładów produkujących niewielkie ilości tego trunku przepisy przewidują możliwość korzystania z częściowego zwolnienia od akcyzy.

Prowadzę pensjonat oraz restaurację, w której mamy mały browar. Jestem podatnikiem podatku akcyzowego i od wyprodukowanego piwa odprowadzam podatek akcyzowy. Czy w przepisach akcyzowych są przewidziane ulgi podatkowe w związku z niewielkim rozmiarem działalności w zakresie produkcji i sprzedaży piwa? – pyta czytelnik.

Opodatkowanie piwa podatkiem akcyzowym wynika z przepisów Unii Europejskiej – dyrektywy Rady 92/83/ EWG z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (DzU WE L 316 z 31 październik 1992 r.). Implementacja tej dyrektywy do przepisów krajowych została zrealizowana w ustawie z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, w art. 94. Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato. Natomiast stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu >patrz ramka.

Szczególne przypadki

Ustawodawca przewiduje przy tym możliwość modyfikacji zobowiązania podatkowego w akcyzie. Minister finansów został bowiem upoważniony do wskazania w drodze rozporządzenia dodatkowych przypadków (oprócz wynikających bezpośrednio z ustawy akcyzowej), kiedy pewne czynności, których przedmiotem są określone wyroby akcyzowe, mogą korzystać ze zwolnienia od akcyzy. Delegacja ustawowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament