Bokserki z jednej klasy
Polskie pisarki średniego pokolenia przejmują literaturę środka - pisze Marcin Kube.
Wszyscy wiedzą, że poziom czytelnictwa w Polsce jest niski. Jednak już mniej osób wie, że większość czytelników u nas to kobiety. I że to one decydują o listach bestsellerów.
Nobel dla Alice Munro zaostrzył apetyt na sukces autorek z nastawieniem feministycznym. Tym bardziej że u nas najlepiej sprzedają się autorki piszące tradycyjnie, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i treść – Katarzyna Grochola i Małgorzata Kalicińska. Warto przyjrzeć się tematom, które poruszają pisarki średniego pokolenia. Zwłaszcza że nowych książek śmiało mówiących o sprawach kobiet nie brakuje.
Szwedzki magiel stereotypów
Katarzyna Tubylewicz to tłumaczka i pisarka od lat mieszkająca w Szwecji. W powieści „Rówieśniczki" nakreśliła portrety polskich 40-latek. Trzy bohaterki wyszły z jednej klasy, ale trafiły do odmiennych światów.
Dwie z nich mieszkają w Sztokholmie. Jedna sprzątała mieszkania, zanim poznała starszego zamożnego Szweda. Druga jest na placówce dyplomatycznej z mężem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta