Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka koalicja kontra eurosceptycy

27 maja 2014 | Kraj | Marcin Pieńkowski Anna Słojewska
Nigel Farage i inni eurosceptycy zyskali większe znaczenie w europarlamencie (na zdjęciu lider Partii Niepodległości 25 maja w Southampton po ogłoszeniu jego wyborczego zwycięstwa)
autor zdjęcia: Carl Court
źródło: AFP
Nigel Farage i inni eurosceptycy zyskali większe znaczenie w europarlamencie (na zdjęciu lider Partii Niepodległości 25 maja w Southampton po ogłoszeniu jego wyborczego zwycięstwa)
źródło: Rzeczpospolita

Do decydowania o losach Unii Europejskiej będzie potrzebna współpraca partii głównego nurtu – chadeków, socjalistów i liberałów.

Anna Słojewska z Brukseli

Liczenie głosów w Europie dobiega końca. Potwierdzone zostało zwycięstwo chadecji. Europejska Partia Ludowa (z udziałem PO i PSL) zdobyła najprawdopodobniej 214 z 751 mandatów, a PO może w niej być drugą – za Niemcami – lub trzecią – dodatkowo za Francuzami – delegacją narodową. Oznaczałaby to awans z obecnego czwartego miejsca.

Z kim po drodze Korwin-Mikkemu

Drugą grupą polityczną będą socjaliści i demokraci (z udziałem SLD) – będą mieli 189 mandatów. Różnica między dwiema największymi partiami zmniejszy się z 78 do zaledwie 25 mandatów.

Na trzecim miejscu są liberałowie, na razie z 66 mandatami. Na kolejnych miejscach grupa Zielonych i regionalistów (52 mandaty), konserwatystów z udziałem PiS (46), skrajnej lewicy (42) oraz eurosceptyków (37). Bez przydziału na razie jest 105 eurodeputowanych.

Na razie, bo proces tworzenia grup politycznych będzie trwał do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament