Gdy kontrahent wystawił fakturę przed dostawą
Nabycie towarów handlowych, które zostały przesłane z dokumentem sprzedaży sporządzonym wcześniej niż data dostarczenia przesyłki, przedsiębiorca powinien wykazać w księdze w momencie faktycznego otrzymania zamówienia. Miejscem na wyjaśnienie opóźnienienia zapisu jest kolumna 2 pkpir.
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną importuje towary handlowe z Chin. Docierają one do niego po dwóch miesiącach od daty wystawienia faktury przez chińskich sprzedawców. W jaki sposób należy księgować takie zakupy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) zostały określone w przepisach rozporządzenia ministra finansów w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak stanowi § 17 ust. 1 tego rozporządzenia, zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem § 30 ust. 1 rozporządzenia, który przewiduje, że w razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów przekazywanych przez podatnika zgodnie z postanowieniami umowy, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Jednocześnie art. 22 ust. 6b ustawy o PIT stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących pkpir uważa się dzień wystawienia faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta