Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy kontrahent wystawił fakturę przed dostawą

27 maja 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Nabycie towarów handlowych, które zostały przesłane z dokumentem sprzedaży sporządzonym wcześniej 
niż data dostarczenia przesyłki, przedsiębiorca powinien wykazać w księdze w momencie faktycznego otrzymania zamówienia. Miejscem na wyjaśnienie opóźnienienia zapisu jest kolumna 2 pkpir.

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną importuje towary handlowe z Chin. Docierają one do niego po dwóch miesiącach od daty wystawienia faktury przez chińskich sprzedawców. W jaki sposób należy księgować takie zakupy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) zostały określone w przepisach rozporządzenia ministra finansów w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak stanowi § 17 ust. 1 tego rozporządzenia, zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem § 30 ust. 1 rozporządzenia, który przewiduje, że w razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów przekazywanych przez podatnika zgodnie z postanowieniami umowy, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Jednocześnie art. 22 ust. 6b ustawy o PIT stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących pkpir uważa się dzień wystawienia faktury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9848

Wydanie: 9848

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament