Ku pamięci szwedzkich sygnalistów
Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu
Sygnalista oznacza pracownika lub zleceniobiorcę, który uderza na alarm, gdy pracodawca łamie prawo lub gdy w miejscu pracy dzieją się niewłaściwe rzeczy. Do tej pory nie było przepisów dotyczących osób mających cywilną odwagę ujawnienia nieprawidłowości w zatrudniających je firmach. Teraz powstał projekt ustawy, która ma wzmocnić ochronę sygnalistów przed represjami pracodawcy, jeżeli ten zwalnia albo degraduje kogoś, kto głośno zwrócił uwagę na działania niezgodne z prawem.
Umocnienie pozycji sygnalistów polega na przyznaniu im prawa do odszkodowania za represje pracodawcy. Według projektu mają też zachować prawo do anonimowego zgłaszania nieprawidłowości. Wymaga się jednak, by sygnalista najpierw podniósł alarm w miejscu pracy. Dopiero wówczas, gdy jego interwencja nie daje efektu, powiadomił związki, media i władze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta