Ekonomista o poważnych problemach
Jarosław Bełdowski Gary Becker jest twórcą kilku teorii ekonomicznych, ale w istocie zajmował się tym, co leży u podstaw naszych działań – dlaczego człowiek postępuje w określony sposób – przypomina pracownik naukowy SGH.
Miesiąc temu zmarł jeden z najwybitniejszych ekonomistów na świecie – Gary Becker. Poświęcono mu wtedy zaledwie kilka wzmianek w polskich mediach. To niewiele jak na noblistę, który pchnął nauki ekonomiczne w XX wieku w zaskakujące obszary badawcze, takie jak dyskryminacja, kapitał społeczny, przestępczość i kara czy też rodzina.
A wszystko zaczęło się w Chicago. To właśnie tutaj powstał w 1955 r. jego doktorat pt. „Ekonomia dyskryminacji rasowej". Można tylko sobie wyobrazić, ileż musiał mieć w sobie odwagi ten 25-latek, który z pomocą metod ekonomicznych postanowił zmierzyć się z największym problemem społecznym USA.
Można uprawiać ekonomię w zdyscyplinowany sposób, ale mimo to mówić o poważnych problemach
Przewidział upadek apartheidu
Jeszcze więcej odwagi wymagała obrona tezy, którą postawił w swojej pracy. Becker wykazał bowiem empirycznie, że w społecznościach o dużym odsetku mniejszości koszty ich dyskryminacji spadają nie tylko na nie same, lecz również rozkładają się na większość (przy mniejszym odsetku koszty dyskryminacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta