Obowiązek podatkowy powstaje na koniec roku albo w momencie zapłaty
VAT | Od 1 stycznia 2014 r. daninę od oddania gruntu w użytkowanie wieczyste rozlicza się z upływem okresu, którego dotyczą poszczególne opłaty, chyba że korzystający z nieruchomości wcześniej uiścił należność wobec gminy.
- Gmina, będąca podatnikiem VAT, 15 listopada 2009 r. oddała innemu podmiotowi grunty w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste gmina otrzymała jednorazowo pierwszą opłatę oraz pobiera opłaty roczne wnoszone przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste? – pyta czytelnik.
Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest czynnością, z tytułu której ponoszone są dwa rodzaje odpłatności, tj. pierwsza opłata oraz opłaty roczne. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok.
Czy to dostawa towarów
Aby prawidłowo określić moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, należy ocenić, czy jest to czynność objęta VAT.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Czynność ta została zdefiniowana w art. 7 ustawy o VAT. W myśl ust. 1 pkt 6 tego artykułu przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta