Wspólnotę mieszkaniową można kontrolować
Kto może zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej, jeśli jest niezgodna z prawem, i na jakich zasadach może wnieść projekty uchwał – analizuje prawnik Michał Tomasiak.
Zgodnie z art. 6 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (dalej: u.w.l.) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych (może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania), a także posiada zdolność sądową i procesową, co oznacza, że może pozywać i być pozwana przed sądem.
Wspólnoty mieszkaniowe można podzielić na duże, których działanie regulują przepisy u.w.l., i małe – działające na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Do pierwszej kategorii zalicza się wspólnoty, gdzie liczba właścicieli wyodrębnionych i niewyodrębnionych lokali jest większa niż siedem (art. 20 u.w.l.) i to właśnie ich dotyczy w praktyce problem zgodności z prawem i zaskarżalności uchwał, ponieważ tryb ich podejmowania jest znacznie sformalizowany.
Podejmowanie decyzji
Podstawowym sposobem podejmowana decyzji przez członków dużych wspólnot mieszkaniowych jest podejmowanie uchwał. Już na początku ich istnienia ogół mieszkańców ma obowiązek podjęcia uchwały o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu (art. 20 ust. 1 u.w.l.). Alternatywnym rozwiązaniem może być również powierzenie pieczy nad nieruchomością osobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta