Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można umową odroczyć terminu płatności pensji

04 czerwca 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Niedopuszczalne jest postanowienie pozbawiające pracownika części wynagrodzenia, np. za godziny nadliczbowe, podobnie jak opóźnienie przy jego regulowaniu. Etatowiec ma prawo do odsetek za brak części poborów o czasie.

Strony umowy o pracę nie mają pełnej swobody w kształtowaniu wzajemnych praw i obowiązków. W szczególności szef nie może narzucać etatowcom rozwiązań mniej korzystnych dla nich w porównaniu z tym, co gwarantują przepisy prawa pracy. Dotyczy to także odraczania terminu płatności wynagrodzenia.

Kodeks pracy wyraźnie zakazuje pogarszania sytuacji etatowców w umowach o pracę w porównaniu z regulacjami zawartymi w prawie pracy. Wynika to z art. 18 § 1 i 2 k.p. W myśl tego przepisu postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na mocy których powstaje stosunek pracy (np. mianowanie, powołanie, wybór czy spółdzielcza umowa o pracę), nie mogą być mniej korzystne dla podwładnego niż przepisy prawa pracy. Przy czym w razie zastosowania w umowach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9855

Wydanie: 9855

Spis treści
Zamów abonament