Brak rejestracji kontrahenta to brak prawa do korekty
W przypadku nieściągalnych wierzytelności spółka może skorzystać z ulgi na złe długi. Muszą być jednak spełnione ustawowe warunki. Konieczne jest m.in., aby dostawa towaru była zrealizowana na rzecz czynnego podatnika VAT.
W październiku 2013 r. firma A (podatnik VAT czynny) sprzedała towary firmie włoskiej (podatnik włoski niemający stałego miejsca działalności w Polsce ani niezarejestrowany dla celów VAT w Polsce). Z uwagi na to, że towar pozostał w Polsce, firma A zastosowała podstawową 23-proc. stawkę VAT. Niestety, włoski kontrahent nie zapłacił za towary. 150. dzień od dnia upływu terminu płatności upłynął 2 czerwca 2014 r. Czy firma A może obniżyć podatek należny w ramach tzw. ulgi na złe długi? – pyta czytelniczka.
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta