Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak rejestracji kontrahenta to brak prawa do korekty

13 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

W przypadku nieściągalnych wierzytelności spółka może skorzystać z ulgi na złe długi. Muszą być jednak spełnione ustawowe warunki. Konieczne jest m.in., aby dostawa towaru była zrealizowana na rzecz czynnego podatnika VAT.

W październiku 2013 r. firma A (podatnik VAT czynny) sprzedała towary firmie włoskiej (podatnik włoski niemający stałego miejsca działalności w Polsce ani niezarejestrowany dla celów VAT w Polsce). Z uwagi na to, że towar pozostał w Polsce, firma A zastosowała podstawową 23-proc. stawkę VAT. Niestety, włoski kontrahent nie zapłacił za towary. 150. dzień od dnia upływu terminu płatności upłynął 2 czerwca 2014 r. Czy firma A może obniżyć podatek należny w ramach tzw. ulgi na złe długi?  – pyta czytelniczka.

Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9863

Wydanie: 9863

Spis treści
Zamów abonament