Dyskryminację odrzucony w rekrutacji wykazuje samodzielnie
Kandydat do pracy nie ma prawa domagać się podania listy osób przyjętych na etat zamiast niego. Odmówienie mu takiej informacji może jednak zaszkodzić pracodawcy w procesie o nierówne traktowanie.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 19 kwietnia 2012 r. w sprawie Galina Meister przeciwko Speech Design Carrier Systems GmbH (C-415/10).
Podstawą rozstrzygnięcia były trzy dyrektywy regulujące zasady równego traktowania, w szczególności ta 2006/54 z 5 lipca 2006 r. w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
Niemiecki pracodawca dwukrotnie zamieścił w prasie ofertę pracy na stanowisko „informatyka programisty", na które odpowiedziała urodzona w 1961 roku kandydatka pochodzenia rosyjskiego z dyplomem inżyniera. W obu przypadkach spółka nie zaprosiła jej na rozmowę kwalifikacyjną i odmówiła angażu bez udzielania jakichkolwiek informacji o powodach odrzucenia jej aplikacji. Niedoszła pracownica uznała, że skoro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta