Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie się podział pisarz

13 czerwca 2014 | Nauka | Krzysztof Urbański
źródło: Rzeczpospolita

Historia | Badacze są na tropie grobu Miguela de Cervantesa – ojca słynnego Don Kichota - pisze Krzysztof Urbański.

– Zidentyfikowaliśmy pięć miejsc w kościele na terenie kompleksu klasztornego trynitarzy w Madrycie. W każdym z nich mogą spoczywać kości pisarza – powiedział Francisco Etxeberria,  antropolog sądowy kierujący poszukiwaniami szczątków wielkiego pisarza. – Wykorzystaliśmy kamery termowizyjne, skanery 3D i radar penetrujący grunt.

Naukowcy będą sprawdzać wszystkie te miejsca, a poszukiwania zaczną od krypty, gdzie odkrytych zostało około 30 komór, w których mogły być złożone szczątki ludzkie.

Aby rozpocząć prace poszukiwawcze, zespół prowadził długie negocjacje z władzami kościelnymi. Prace finansowane są m.in. przez magistrat Madrytu.

Przez kilkaset lat, jakie upłynęły od śmierci pisarza, kościół był wielokrotnie przebudowywany i dokładne miejsce złożenia jego zwłok zostało zapomniane.

Przemyślny szlachcic

– To jest tak jak w przypadku pacjenta, który skierowany został na operację. Lekarze muszą najpierw przeprowadzić badanie rentgenowskie – dodał Etxeberria. Antropolog zyskał sławę, kiedy uczestniczył w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9863

Wydanie: 9863

Spis treści
Zamów abonament