Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie inwestycje są dopuszczalne w miejscowości uzdrowiskowej

13 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Na terenie kurortu przedsiębiorca nie wszystko może zrealizować. Dużo zależy od tego, w jakiej strefie zaplanuje swoją budowę.

Kurort to świetne miejsce na działalność turystyczną. To najczęściej bardzo atrakcyjne rejony, w których chętnie wypoczywają tysiące osób.

Obecnie w Polsce jest ponad 45 uzdrowisk oraz 70 miejscowości o walorach uzdrowiskowych, które mogą uzyskać w przyszłości status uzdrowiska. Budowa w tego typu miejscach nie jest prosta. Przepisy uwzględniają bowiem ich specyfikę.

Trzy strefy

Chodzi o art. 38 ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Przepis ten dzieli teren uzdrowiska oraz obszar ochrony uzdrowiskowej na trzy rodzaje stref ochronnych: A, B i C. Strefy różnią się między sobą. W każdej z nich obowiązują zakazy co do rodzaju inwestycji, jakie można na ich terenie zrealizować. Najbardziej ostre są te w strefie A, a najmniej – w strefie C >patrz ramka. Część każdej z nich musi być ponadto w odpowiednim procencie pokryta zielenią.

Dzieje się tak dlatego, że strefa A jest najważniejsza dla uzdrowiska. Bez niej nie miałoby ono racji bytu. Obejmuje ona bowiem obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, sanatoria, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta czy turysty, w szczególności pensjonaty, restauracje lub kawiarnie.

Dla tej strefy procentowy udział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9863

Wydanie: 9863

Spis treści
Zamów abonament