Jakie inwestycje są dopuszczalne w miejscowości uzdrowiskowej
Na terenie kurortu przedsiębiorca nie wszystko może zrealizować. Dużo zależy od tego, w jakiej strefie zaplanuje swoją budowę.
Kurort to świetne miejsce na działalność turystyczną. To najczęściej bardzo atrakcyjne rejony, w których chętnie wypoczywają tysiące osób.
Obecnie w Polsce jest ponad 45 uzdrowisk oraz 70 miejscowości o walorach uzdrowiskowych, które mogą uzyskać w przyszłości status uzdrowiska. Budowa w tego typu miejscach nie jest prosta. Przepisy uwzględniają bowiem ich specyfikę.
Trzy strefy
Chodzi o art. 38 ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Przepis ten dzieli teren uzdrowiska oraz obszar ochrony uzdrowiskowej na trzy rodzaje stref ochronnych: A, B i C. Strefy różnią się między sobą. W każdej z nich obowiązują zakazy co do rodzaju inwestycji, jakie można na ich terenie zrealizować. Najbardziej ostre są te w strefie A, a najmniej – w strefie C >patrz ramka. Część każdej z nich musi być ponadto w odpowiednim procencie pokryta zielenią.
Dzieje się tak dlatego, że strefa A jest najważniejsza dla uzdrowiska. Bez niej nie miałoby ono racji bytu. Obejmuje ona bowiem obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, sanatoria, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta czy turysty, w szczególności pensjonaty, restauracje lub kawiarnie.
Dla tej strefy procentowy udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta