Wsteczne orzeczenie zapewni pensję za nadgodziny
Po utracie ważności orzeczenia o niepełnosprawności, pracownik nie ma prawa do krótszego dnia pracy. Ale jeśli dostarczy nowe orzeczenie, może się okazać, że pracował w godzinach nadliczbowych.
Zatrudniamy pracownika, któremu 31 stycznia 2014 r. wygasło orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Do tego dnia pracował w skróconym czasie pracy (siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo). Nowe orzeczenie przedstawił nam 1 kwietnia 2014 r. Wynika z niego, że ustalony stopień umiarkowany datuje się od 1 lutego 2014 r., natomiast niepełnosprawność istnieje od 2006 r. Jeżeli od 1 lutego do 31 marca ta osoba pracowała w ośmiogodzinnym czasie pracy (nie miała orzeczenia i traktowaliśmy ją w tym okresie jako pełnosprawną), to czy należy jej wypłacić dodatek za pracę nadliczbową za dodatkową godzinę przepracowaną każdego dnia? – pyta czytelnik.
Tak.
Pracodawca musi wypłacić niepełnosprawnemu dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za okres od 1 lutego do 31...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta