Wypłata dywidendy w formie niepieniężnej jest dostawą towarów
ZASADY. Nieodpłatne przekazanie przez spółkę jej udziałowcom nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. Niesłuszna jest argumentacja, zgodnie z którą jest to dywidenda rzeczowa, a więc zamiennik dywidendy wypłacanej w pieniądzu. W takim przypadku mamy do czynienia z obejściem prawa podatkowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 czerwca 2014 r. (I FSK 956/13).
Podatnik (spółka z o.o.) wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji podatkowej, w którym wskazał, że jest właścicielem budynku biurowego. Spółka zmodernizowała ten budynek, co doprowadziło do wzrostu wartości środka trwałego o ponad 30 proc. Obecnie zamierza wypłacić dywidendę w postaci przekazania wspólnikom prawa własności do budynku. W związku z tym spółka zapytała, czy taka czynność podlega opodatkowaniu VAT, a jeśli tak, to czy będzie objęta zwolnieniem z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Zdaniem podatnika wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie może zostać uznana za czynność podlegającą VAT. W jego ocenie dywidenda rzeczowa stanowi zamiennik dywidendy wypłacanej w pieniądzu, która nie podlega opodatkowaniu. Jeśli jednak organ podatkowy zająłby przeciwne stanowisko, to czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta